Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych.

Znacząco częściej mamy ubytki próchnicowe między zębami,niż na środku powierzchni zęba. Dzieje się tak dlatego, że szczotką oczyszczamy płytkę nazębną głównie z powierzchni gładkich zęba. W wąskich przestrzeniach międzyzębowych mimo szczotkowania może zalegać płytka bakteryjna. Najskuteczniejszym środkiem do czyszczenia wąskich przestrzeni jest nić dentystyczna. Sposób posługiwania się nicią przedstawiają rysunki.Nitkę należy przesuwać od brzegu dziąsła ku bregowi zęba.

nitka-1.gifRys.1 nitka2.gifRys.2 pasek.gifRys.3

Na rysunku 3 pokazano nić do czyszczenia przestrzeni pod mostami protetycznymi. Sztywną końcówkę wprowadź pod przęsło mostu. Do czyszczenia używaj części puszystej poruszając w tył i do przodu.

Rozmiar: 5770 bajtów

Rozmiar: 18798 bajtów

Rozmiar: 15027 bajtów Rozmiar: 12271 bajtów
Rys.4
Rys.5
Rys.6
Rys.7


Ostatnio wprowadzono "elektryczne nitki" na rysunkach 4 i 7 przedstawiono Braun Oral-B Interclean. Nitka ze specjalnego tworzywa / wymienialne końcówki/ jest wysuwana za pomocą przełącznika i wprawiana w ruch obrotowy. Powoduje to łatwiejsze i skuteczniejsze oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych. Oczyszczanie za pomocą tej nitki jest wygodniejsze i efekty profilaktyczne znacznie korzystniejsze. Stosowanie nitki w tej formie skraca czas /3 sekundy oczyszczamy jedną przestrzeń/ na oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Szczególnie należy polecić ją dziecią /powyżej 10 roku życia/ oraz osobą mniej sprawnym manualnie. Dzięki uprzejmości Firmy Oral-B testowałem opisane urządzenie i mogę polecić je wszystkim jako b.dobre uzupełnienie codziennej profilaktyki.

Rys.6 Rozmiar: 8620 bajtówRys.7 Rys.8

Szczoteczki jednopęczkowe służą do oczyszczania poszerzonych przestrzeni międzyzębowych. Wprowadź końcówkę szczoteczki pomiędzy zęby, poruszając delikatnie w tył i do przodu /rys.7/.
Szczoteczki jednopęczkowymi posługujemy się do oczyszczania zębów i aparatów ortodontycznych stałych /rys.8/.
Uzupełnieniem codziennej profilaktyki powinny być płukanki.Mogą być przepisane przez lekarza stomatologa, lub cześciej używane gotowe dostępne w aptekach /Rys.7/. Płukanki zależnie od składu mogą działać przeciwpróchnicowo, wspomagają leczenie dziąseł, znoszą nadwrażliwość szyjek zębowych, zapobiegają nadmiernemu osadzaniu się płytki bakteryjnej.

Rysunki na podstawie materiałów reklamowych Oral-B